Odzież ochronna jest niezwykle ważnym elementem BHP pracy. Jej zapewnienie pracownikom, to obowiązek pracodawcy. Na każdym stanowisku pracy stosuje się inny rodzaj odzieży ochronnej. Jej prawidłowy dobór podyktowany jest warunkami pracy i występującymi zagrożeniami i ryzykami.

Ochrona rąk – realizowana za pomocą rękawic różnego rodzaju. Rękoma wykonuje się prawie każdy rodzaj pracy: od biurowej, poprzez prowadzenie pojazdów, aż po pracę na budowie lub obsługę maszyn, urządzeń i narzędzi. Dłonie i ręce są bardzo narażone na rozcięcie, skaleczenie, zmiażdżenie lub poparzenie. Zależnie od czynników ryzyka, stosuje się podstawowe rękawice ochronne gumowe, materiałowe, skórzane oraz rękawice odporne na działanie wysokich temperatur, wykonane z azbestu. Takie rękawice stosuje się np. w hutach oraz straży pożarnej.

Ochrona głowy – to kolejna bardzo mocno narażona na uszkodzenia część ciała. Ochrony głowy może być realizowana przez kaski z otwartą lub zamkniętą przyłbicą, specjalne czapki ze wzmocnieniem, zwykłe czapki oraz kominiarki. Wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko upadku ciężkiego przedmiotu na głowę, należy stosować kaski o odpowiedniej klasie wytrzymałości. Jest to niezbędny element odzieży ochronnej w górnictwie, budownictwie i podczas prac na wysokości.

Ochrona oczu – narząd wzroku jest bardzo delikatny i prawie niechroniony. W starciu z ostrymi odłamkami, drzazgami i opiłkami, nie ma najmniejszych szans wyjść obronną ręką. Oznacza to, że należy zapewnić mu właściwą ochronę w postaci okularów. Mogą to być okulary z pełnymi bokami, okulary robocze, przeciwsłoneczne, a w przypadku prac spawalniczych okulary z odpowiednimi filtrami lub maski, dodatkowo chroniące przed wdychaniem gazów.

Ochrona nóg – bez starannie dobranego obuwia, trudno sobie wyobrazić skuteczną i bezpieczną pracę. Rodzaj butów musi ściśle być dopasowany do warunków pracy, zapewniając stabilność i bezpieczeństwo poruszania się. Spośród dużej gamy obuwia ochronnego, można wyróżnić buty ze wzmacnianymi noskami, trzewiki, półbuty, obuwie zimowe i letnie, obuwie wysokie przeznaczone do prac w wodzie, obuwie na podeszwach antystatycznych i obuwie specjalistyczne, przeznaczone do prac na wysokości – na słupach, czy wykorzystując techniki alpinistyczne.

Ochrona ciała – ostatnim elementem, któremu również należy poświęcić wiele uwagi jest górna i dolna część ubioru pracownika. Obejmuje ona spodnie (m.in. wygodne robocze spodnie na szelkach, ogrodniczki), a także koszulkę, koszulę, bluzę oraz kurtkę lub kamizelkę i płaszcze przeciwdeszczowe. Odzież powinna być dostosowana do pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Zimą przede wszystkim musi chronić od mrozu, wiatru i wilgoci, zwłaszcza jeżeli pracownicy przez wiele godzin pracują na zewnątrz. Dobrym wyborem jest odzież ochronna z lekkich i wytrzymałych materiałów, pozwalających skórze oddychać. Nie krępują one ruchów, a jednocześnie pozwalają utrzymać oczekiwany komfort  termiczny.